Zróbmy To Razem
Szkoła językowa Fundacji Shamrock

Karta parkingowa25

Kategoria: Prawo

Autor: Fundacja Shamrock

Utworzono: 08/02/2012

karta parkingowa Pomimo istnienia obowiązku przestrzegania wszystkich znaków drogowych przez osoby niepełnosprawne, polskie prawo przewiduje dla nich pewne udogodnienia. Wobec kodeksu drogowego niepełnosprawny kierowca ma takie same obowiązki i prawa jak pełnosprawna osoba. W takim samym stopni ponosi odpowiedzialność za wszelkie wykroczenia, co inni kierowcy. Także wobec wszelkich wydarzeń jak i sytuacji, jakie mogą mieć miejsce na drodze, musi zachowywać się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Zaś takie cechy jak czujność, odpowiedzialność powinny towarzyszyć mu podczas każdej podróży.

Pomimo istnienia obowiązku przestrzegania wszystkich znaków drogowych przez osoby niepełnosprawne, polskie prawo przewiduje dla nich pewne udogodnienia. Mianowicie mogą, z zachowaniem oczywiście szczególnej ostrożności, nie stosować się do takich znaków jak:

  • zakaz ruchu w obu kierunkach (B-1)
  • zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych (B-3)
  • zakaz wjazdu autobusów (B-3a)
  • zakaz wjazdu motocykli (B-4)
  • zakaz wjazdu motorowerów (B-10)
  • zakaz postoju (B-35) - zakaz postoju w dni nieparzyste (B-37), zakaz postoju w dni parzyste" (B-38)
  • strefa ograniczonego postoju(B-39)

Aby mieć możliwość korzystania z wyżej wymienionych ulg, wymagane jest posiadanie dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność. Podczas niestosowania się do poszczególnych znaków, kierowca zobowiązany jest umieścić kartę za przednią szybą samochodu tak, aby nie było problemów z jej odczytaniem.

Osoba niepełnosprawna ma również możliwość starania się o wyznaczenie zastrzeżonego miejsca postojowego. Mogą ubiegać się o nie osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz z umiarkowanym i lekkim, pod warunkiem, że dysfunkcja dotyczy narządu ruchu. O takie miejsce mogą również starać się ich opiekunowie

Wspomniana karta parkingowa jest dokumentem, który respektowany jest również poza granicami Polski, w państwach należących do Unii Europejskiej. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że - w zależności od kraju - karta ta uprawnia do innego rodzaju ulg.

Na przykład, w Niemczech posiadacze karty parkingowej mają większy zakres czasowy na parkowanie w miejscach płatnego parkowania (bezpłatnie, do 24h) oraz w miejscach bezpłatnego parkowania, ale ograniczonego czasowo (do 24h). W miejscach zakazu postoju można parkować do 3h.

W Wielkiej Brytanii karty parkingowe dają możliwość m. in. parkowania bez ograniczeń czasowych i bezpłatnie w strefach płatnych, jak i bez ograniczeń czasowych w strefach bezpłatnych. Niektóre z ulg nie obowiązują natomiast w większych miastach, np. w Londynie. W stolicy Francji zaś posiadacze kart parkingowych mogą parkować na ulicach bezpłatnie. W krajach takich jak Litwa czy Malta system kart parkingowych nie jest wprowadzony. Powyżej zostały tylko nadmienione niektóre z ulg. O ich szczegóły dowiadywać się najlepiej w miejscu, do którego zamierzamy się udać, bo w zależności od kraju, jak i regionu, mogą one znacznie się różnić.

Pomoc w poruszaniu się pojazdami przez osoby niepełnosprawne widoczna jest w większości państw, nie tylko Europy. Aby ta tendencja została zachowana ważna jest również odpowiednia postawa samych osób niepełnosprawnych. Podczas korzystania z ulg należy bowiem zastanowić się, czy na pewno potrzebujemy z nich korzystać, czy nie znajdą się osoby, które będą bardziej potrzebowały np. wolnego miejsca.


Tagi: karta, parkowanie, parking, ulice

Komentarze do artykułu

Karli napisał:
Majac aktualna karte parkingowa 05-R , bedac na leczeniu sanatoryjnym w osrodku Wital w Goldapi, zmuszona zostalam do zaplacenia po 90 zl za parkowanie w tym roku i w poprzednim. Parkowalam samochod na kopercie. Rozmowy z przedstawicielem osrodka nic nie pomogly. Czy slusznie?

O autorze artykułu

Dodaj komentarz

Wpisz poniżej swój komentarz do tego artykułu i naciśnij przycisk Dodaj komentarz aby zatwierdzić.

Partnerzy Zróbmy To Razem