Zróbmy To Razem
Szkoła językowa Fundacji Shamrock

Nowa ustawa o abonamencie RTV – co z osobami z niepełnosprawnością?376

Kategoria: Prawo

Autor: Fundacja Shamrock

Utworzono: 13/04/2017

Od początku rządów Prawa i Sprawiedliwości wokół lepszej ściągalności abonamentu RTV „kotłuje się” masa pomysłów. Teraz jest już konkretna propozycja. Co ona przyniesie osobom niepełnosprawnym i dlaczego jest w stosunku do niej dużo zastrzeżeń?

Odbiorcy kablówek na cenzurowanym

Poprawa ściągalności abonamentu – to główny cel nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych, której projekt 7 marca 2017 r. ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN). Co się zmieni?

Drogą do zwiększenia ściągalności abonamentu ma być włączenie dostawców telewizji płatnej (operatorzy sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestrowania odbiorników radiowo-telewizyjnych oraz ich użytkowników. Ma to działać tak, że dostawcy telewizji płatnej odbiorą od klienta rejestrację odbiornika i przekażą ją Poczcie Polskiej. Jeśli zatem zawrzemy umowę z dostawcą np. kablówki, nie będziemy sami musieli osobno rejestrować odbiornika.

Poczta Polska, z zapewnieniem bezpieczeństwa danych osobowych, będzie mogła pytać dostawców telewizji płatnej o dane klientów. Osoby, które już mają umowę z dostawcą płatnej telewizji, będą stosować się do nowych zasad od momentu rozpoczęcia ich obowiązywania – jakby zawarli tę umowę w dniu wejścia w życie nowych przepisów.

Dostawcy płatnej telewizji otrzymają wynagrodzenie, które pokryje ich koszty przekazywania informacji klientom i Poczcie Polskiej. Będą też mieli zapewniony zysk – od 6 do 10% kosztów. Odbiorcy, którzy mają obecnie zaległości w płaceniu abonamentu RTV mają mieć ten dług umorzony.

Ulgi zachowane

Projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych zakłada, że osoby posiadające uprawnienia do zwolnienia z opłat abonamentowych zachowają je. Nie będzie konieczności ponownego zgłaszania swojego uprawnienia. Wysokość opłat nie ulega zmianie.

Nowelizacja ustawy obecnie jest w uzgodnieniach międzyresortowych, a do 24 marca trwają też jej konsultacje społeczne. Początkowo mówiło się, że nowelizacja miałaby wejść w życie 6 miesięcy po ogłoszeniu jej w Dzienniku Ustaw. Obecnie projektodawcy podkreślają jednak, że tzw. vacatio legis wynieść może od 1,5 do 2 miesięcy.

Rozwiązania tymczasowe

To tylko początek zmian. Końcowe założenia mają być bardziej dogłębne. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, zapowiedział, że zmieniane przepisy i tak są tylko przejściowe. Docelowo opłatę abonamentową mielibyśmy płacić wraz z podatkiem dochodowym (w ramach formularzy PIT, CIT) i składką na KRUS.

Z obecnych szacunków wynika, że składka wyniosłaby ok. 6 zł miesięcznie. Nowe przepisy, zapowiedziane przez szefa resortu kultury, miałyby wejść w życie na początku 2018 r.

Czy to dobry kierunek?

Ustawa znajduje się dopiero na początku procesu legislacyjnego, a już budzi krytykę. Konfederacja Lewiatan zwraca uwagę, że propozycja resortu kultury zawęża krąg osób zobowiązanych do płacenia abonamentu wyłącznie do jednej grupy – klientów operatorów płatnej telewizji. Problemem jest także kwestia udostępniania danych osobowych przez te firmy.

- Propozycja ta umożliwia jednemu przedsiębiorstwu korzystanie z baz danych innych prywatnych przedsiębiorców, choć stanowią one tajemnicę i są gromadzone w zupełnie innych celach oraz w oparciu o inne przepisy - komentuje mec. Krzysztof Kajda, dyrektor departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan. - To budzi poważne wątpliwości i zaniepokojenie przedsiębiorców branży medialnej – dodaje.

Już wcześniej GIODO (Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych) potwierdzał, że pobór abonamentu w formie daniny publicznej ma się opierać wyłącznie na informacjach z rejestrów publicznych, takich jak PESEL, CIT, PIT, ZUS, KRUS czy NIP, a nie na takich, które powstają na użytek własny w działalności komercyjnej i stanowią tajemnicę handlową firmy.

A co o nowej ustawie sądzą odbiorcy?

Pomysł fatalny jak poprzedni za PO, a jeszcze dostawcy kablówki od państwa dostaną zwrot za koszty - Z NASZYCH PODATKÓW-czyli zapłacimy podwójnie. A Ty szaraku płać bez końca, żeby chociaż za coś, co chcesz zakupić. Wg mnie ta ustawa narusza prawa konstytucyjnej wolności do decydowania o tym, co chcesz zakupić czy wprowadzić do domostwa. Tak naprawdę TVP powinna być częścią oferty kablowej na prawach dla pozostałych nadawców, to klient decyduje wówczas, który zestaw chce zakupić, jeśli w ogóle jest zainteresowany odbiornikiem telewizyjnym czy radiowym!

To jedna z wyrażanych powszechnie opinii na forum internetowym. Kolejna zaś dotyczy osoby niepełnosprawnej i choć na dzień dzisiejszy nie wydaje się zasadna, gdyż tacy odbiorcy są z abonamentu RTV zwolnieni, to może nabrać znaczenia w przypadku, kiedy każdy obywatel będzie musiał uiścić opłatę w swoim podatku dochodowym.

„...Jestem głucha, mam TV, nie znam języka migowego i w większości programów telewizji cyfrowej oglądam obrazki. Programy informacyjne czytam w komputerze, bo prowadzący rzadko kiedy mają poprawną wymowę, a więc aparaty nie zdają egzaminu z rozumienia mowy, zaś z ust mówiącego w TV niewiele daje się wyczytać. ZA CO MAM PŁACIĆ? ZA OGLĄDANIE OBRAZKÓW, CZY ZA SAM TELEWIZOR???????”

Autorka: Patrycja Bogdała


Tagi: ustawa, abonament, rtv, niepełnosprawni

Komentarze do artykułu

Zaciekawił Cię ten artykuł? Bądź pierwszy! Rozpocznij dyskusję i dodaj komentarz.

O autorze artykułu

Dodaj komentarz

Wpisz poniżej swój komentarz do tego artykułu i naciśnij przycisk Dodaj komentarz aby zatwierdzić.

Partnerzy Zróbmy To Razem