Zróbmy To Razem
Szkoła językowa Fundacji Shamrock

Ćwiczenia mogą łagodzić objawy menopauzy u kobiet.ID:71

Seria: Aktualności

05/07/2012, dodała: Patrycja Starosta

To ciekawe odkrycie. Do tej pory sądzono, że aktywność fizyczna może nasilać uderzenia gorąca, bo zwiększa fizyczną temperaturę ciała. Badacze jednak zauważyli odwrotność. Obserwowane kobiety doznawały znacznie mniej uderzeń gorąca w 24 godziny po ćwiczeniach fizycznych.

W badaniach uczestniczyły 92 kobiety w okresie około menopauzalnym. Obserwacje trwały 15 dni. Kobiety wyposażone były w przyspieszeniomierze i prowadziły dzienniczki, w których notowały uderzenia gorąca. Dodatkowo wykonano również pomiary przewodnictwa skory, która zmienia się w zależności od poziomu jej nawilżenia.

Okazało się, że kobiety rzadziej doświadczały tych skutków ubocznych, jakimi są uderzenia gorąca w ciągu 24 godzin po zajęciach fizycznych.

Ważniejszym wnioskiem z eksperymentu jest fakt, że kobiety z łagodnymi lub umiarkowanymi symptomami uderzenia gorąca nie powinny unikać aktywności fizycznej, a wręcz przeciwnie, powinny uprawiać sport dla złagodzenie nieprzyjemnych doznań.

Obecnie w terapii objawów towarzyszących przekwitaniu stosuje się zastępczą terapię hormonalną. Do łagodzenia uderzeń gorąca podaje się leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI lub preparaty roślinne, jak wyciąg z pluskwicy groniastej i zaleca siię roślinne fitoestrogeny, np. z soi.


Źródło: PAP

Koniecznie przeczytaj

Młodzi, niepełnosprawni i bezrobotni

Polska polityka promowania osób niepełnosprawnych na rynku pracy jest ciągle za mało skuteczna.


Rola sportu w rehabilitacji i akceptacji niepełnosprawności ruchowej

Znane porzekadło głosi: „w zdrowym ciele, zdrowy duch!".


Likwidacja barier architektonicznych

Bariery architektoniczne są zjawiskiem powszechnym dla osób niepełnosprawnych.


Partnerzy Zróbmy To Razem