Zróbmy To Razem
Szkoła językowa Fundacji Shamrock

Da Vinci w akcjiID:130

Seria: Aktualności

08/01/2013, dodała: Patrycja Starosta

W poniedziałek 7 stycznia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu przeprowadzono udany zabieg rodzinnego przeszczepu nerki przy użyciu robota Da Vinci.

32-letni mężczyzna chorujący na niewydolność nerek musiał być dializowany codziennie. Dawcą nerki  stała się jego matka. Zespół chirurgów, którym kierował prof. Wojciech Witkiewicz wraz ze specjalistą chirurgii robotowej oraz transplantacyjnej prof. Jaques Hubert z francuskiego Uniwersyteckiego Szpitala w Nancy przeprowadził prawie czterogodzinną operację. „Pacjentka nie straciła ani kropli krwi, a dzięki wykorzystaniu robota mogliśmy tak pobrać narząd, żeby był w jak najlepszej kondycji. Przeszczepiona nerka już podjęła swoją funkcję” - mówi prof. Witkiewicz.

Niestety w Polsce nadal jesteśmy na szarym końcu pod względem liczby przeszczepów od żywych dawców. Jak dodaje prof. Hubert we Francji współczynnik przeszczepu od żywych dawców wynosi 10 procent w Polsce - zaledwie 3. W szpitalu w Nancy liczba takich przeszczepów sięga 30 procent i jest to zasługa stosowania metody robotowej.

Robot Da Vinci jest w Polsce od 2010 roku i ma za sobą już kilkanaście udanych zabiegów. Operacje wykonywane przy użyciu tego sprzętu minimalizują powikłania pooperacyjne oraz znacznie skracają czas powrotu do zdrowia.

Niestety operacje tym sprzętem nie są refundowane przez NFZ. Operacja przeszczepu organu robotem Da Vinci jest droższa od tradycyjnych metod. Jednak licząc koszty opieki pooperacyjnej i możliwych powikłań w rzeczywistości zabieg metodą robotową jest tańszy.


Koniecznie przeczytaj

Młodzi, niepełnosprawni i bezrobotni

Polska polityka promowania osób niepełnosprawnych na rynku pracy jest ciągle za mało skuteczna.


Rola sportu w rehabilitacji i akceptacji niepełnosprawności ruchowej

Znane porzekadło głosi: „w zdrowym ciele, zdrowy duch!".


Likwidacja barier architektonicznych

Bariery architektoniczne są zjawiskiem powszechnym dla osób niepełnosprawnych.


Partnerzy Zróbmy To Razem