Zróbmy To Razem
Szkoła językowa Fundacji Shamrock

Dzień pracoholikaID:92

Seria: Aktualności

10/08/2012, dodała: Patrycja Starosta

Co łączy ból głowy, ból brzucha, problemy rodzinne, a nawet jej rozpad, bezsenność, problemy z utrzymaniem wagi, bóle mięśni stawów, wahania nastrojów, wycofanie z relacji społecznych , problemy z ciśnieniem tętniczym z Japonią?

Odpowiedź brzmi: praca, a konkretniej pracoholizm.

Dlaczego Japonia?

To właśnie w tym kraju w latach 60. Po raz pierwszy zaobserwowano zjawisko śmierci z przepracowania - karoshi. Od tego czasu temat ten jest podnoszony na całym Świecie.

Pracoholizm

Szacuje się, że problem ten dotyczy nawet kilkunastu procent osób czynnych zawodowo. Zaburzenie to dotyka bardzo często przedsiębiorców pracujących na własny rachunek, menedżerów, a także specjalistów wykonujących wolne zawody. Zagrożone są też osoby przesadnie ambitne oraz perfekcjoniści nastawieni na sukces i podatni na stres.

Jak rozpoznać pracoholizm?

Charakterystycznymi objawami są: bóle o niezidentyfikowanym pochodzeniu. Mogą to być bóle głowy, brzucha, mięśni, stawów, ogólne zmęczenie organizmu. Senność, bądź wielkie problemy z utrzymaniem ciągłości snu. Zaburzenie ciśnienia, wahania wagi ciała, problemy z apetytem. To podstawowe fizyczne objawy pracoholizmu. Do tego dodać należy tzw. społeczne aspekty, czyli problem rodzinne, społeczne, rozpad więzi towarzyskich, rodzinnych itp.

Niektóre osoby są podatne na wystąpienie pracoholizmu. Mówimy tu o czynnikach charakterologicznych i osobowościowych. W tej grupie znajdują się osoby, które mają dużą potrzebę osiągnięcia sukcesu w życiu, a także ci, którzy pracą zastępują sobie coś czego im brakuje. Jeśli osoby nie posiadają rodziny, bogatych kontaktów towarzyskich czy osobistych, praca może stawać się panaceum na samotność i w łatwy sposób prowadzić do uzależnienia.

Współwystępowanie nałogów

Pracoholizm, może prowadzić do wystąpienia kolejnego uzależnienia, np. alkoholizmu, uzależnienia od nikotyny, kawy, jedzenia itp.

Niestety z problemem uzależnienia od pracy do specjalistów zgłasza się niewiele osób.

Jeśli już trafią do terapeuty, to zazwyczaj są już w krańcowym stadium wyczerpania emocjonalnego i fizycznego. Pozostali już sami, bez wyjścia i wtedy jedyną drogą ratunku wydaje się im wizyta u specjalisty. I słusznie, bo lepiej późno niż wcale. Odpowiednio szybko przeprowadzona interwencja terapeutyczna pozwala zachować satysfakcje z pracy, nie niszcząc przy tym relacji społecznych i nie prowadząc do dalszej destrukcji uzależnionej osoby.

Dzień pracoholika

Każdego roku 12 sierpnia obchodzony jest Dzień Osoby Uzależnionej od Pracy. Data ta ma zwrócić uwagę społeczeństwa na skalę tego problemu, a także zachęcić do refleksji na temat swojego stanu i stosunku do wykonywania obowiązków służbowych, do czego wszystkich pracujących zachęcam!


Koniecznie przeczytaj

Młodzi, niepełnosprawni i bezrobotni

Polska polityka promowania osób niepełnosprawnych na rynku pracy jest ciągle za mało skuteczna.


Rola sportu w rehabilitacji i akceptacji niepełnosprawności ruchowej

Znane porzekadło głosi: „w zdrowym ciele, zdrowy duch!".


Likwidacja barier architektonicznych

Bariery architektoniczne są zjawiskiem powszechnym dla osób niepełnosprawnych.


Partnerzy Zróbmy To Razem