Zróbmy To Razem
Szkoła językowa Fundacji Shamrock

Ładny ptaszekID:69

Seria: Aktualności

29/06/2012, dodała: Patrycja Starosta

O swoją urodę muszą dbać także samice modraszek. Jak się okazuje, gdy uroda samic tych ptaków słabnie, samce zaczynają przebywać dłużej poza gniazdem i słabiej angażują się w opiekę nad potomstwem.

Naukowcy z Instytutu Etologii Konrada Lorenza we Wiedniu twierdzą, że samice modraszek muszą sporo czasu poświęcać na zabiegi związane z czyszczeniem i pielęgnacją, aby wciąż były atrakcyjne jako partnerki.

Badacze ingerowali w wygląd sikor modrych (Cyanistes caeruleus). Głowy tych ptaków pokrywają błękitne pióra, które dobrze odbijają słoneczne światło, zwłaszcza promienie ultrafioletowe. Naukowcy odczekali, aż w gniazdach wyklują się pisklęta. Później łebki samic smarowali związkiem blokującym promienie UV. Następnie obserwowali reakcje towarzyszy tych samic. Zauważono, że partnerzy samic "pomalowanych" zaczęli spędzać więcej czasu poza gniazdem i rzadziej pojawiały się, by karmić pisklęta.

Kobiety często narzekają na to, ile czasu muszą poświęcać na dbanie o siebie. Być może odrobinę pocieszające będzie to, że ptasie damy też muszą się starać przez całe życie.


Źródło: Nauka PAP

Koniecznie przeczytaj

Młodzi, niepełnosprawni i bezrobotni

Polska polityka promowania osób niepełnosprawnych na rynku pracy jest ciągle za mało skuteczna.


Rola sportu w rehabilitacji i akceptacji niepełnosprawności ruchowej

Znane porzekadło głosi: „w zdrowym ciele, zdrowy duch!".


Likwidacja barier architektonicznych

Bariery architektoniczne są zjawiskiem powszechnym dla osób niepełnosprawnych.


Partnerzy Zróbmy To Razem