Zróbmy To Razem
Szkoła językowa Fundacji Shamrock

„Na szlaku” dla chorych na AlzheimerID:104

Seria: Aktualności

01/10/2012, dodała: Patrycja Starosta

Dla osób chorujących na Alzheimera każde wyjście z domu może być bardzo niebezpieczne. Często zdarza się, że zapominają gdzie mieszkają, jak wrócić do domu, gdzie się znajdują. To wielkie obciążenie również dla rodziny chorującego.

Urządzenie pomagające osobom chorym na Alzheimera zakłada się na rękę, jeśli osoba cierpiąca na to schorzenie (bądź inny rodzaj otępienia) wyjdzie poza obręb najbliższej okolicy urządzenie uruchomi alarm. Jednocześnie wysyłana jest informacja do opiekuna chorego oraz do specjalnego centrum kontroli.

W Polsce na tę chorobę choruje około 200 tys. osób, na świecie zaś liczba sięga 30 mln. Prognozy zapowiadają, że do 2050 roku zapadalność wzrośnie trzykrotnie.

Rozpoznanie Alzheimera następuje na podstawie objawów, takich jak: zaburzenia pamięci, zmiany nastroju, zaburzenia funkcji poznawczych, zaburzenia osobowości i zachowania, agnozja, afazja, apraksja. Do tego dochodzą zmiany neurologiczne ( zespół parkinsonowski). Choroba najczęściej atakuje osoby po 65 roku życia.

„Na szlaku”- tak nazywa się wyżej opisywane urządzenie. Pozwala chorym na większą swobodę i niezależność. Rodzinie i opiekunom oszczędza wielu zmartwień, dzięki czemu więcej energii można poświęcić na rehabilitację chorego.


Źródło: Polskie Radio

Koniecznie przeczytaj

Młodzi, niepełnosprawni i bezrobotni

Polska polityka promowania osób niepełnosprawnych na rynku pracy jest ciągle za mało skuteczna.


Rola sportu w rehabilitacji i akceptacji niepełnosprawności ruchowej

Znane porzekadło głosi: „w zdrowym ciele, zdrowy duch!".


Likwidacja barier architektonicznych

Bariery architektoniczne są zjawiskiem powszechnym dla osób niepełnosprawnych.


Partnerzy Zróbmy To Razem