Zróbmy To Razem
Szkoła językowa Fundacji Shamrock

Nadchodzi jesień...ID:101

Seria: Aktualności

21/09/2012, dodała: Sylwia Cegieła

22 września to początek astronomicznej jesieni. Zaczyna się ona w czasie zrównania nocy z dniem. Trwać będzie do przesilenia zimowego. W tym roku potrwa 89 dni i 85 minut. Słońce będzie w znaku Wagi, natomiast Księżyc osiągnie pierwszą kwadrę.

Gdy na półkuli północnej będzie trwała jesień, na południowej zacznie się wiosna. Od wiersza Wincentego Pola pt. Na jesieni powstał zwrot „Złota polska jesień”. Jest to krótki czas na pograniczu września i października. Następuje wtedy ochłodzenie przeplatane z ciepłymi, słonecznymi  dniami. Etap ten jest jednak krótki, ponieważ trwa od 2 do 9 dni. Ludowe przysłowie związane z tą właśnie porą roku brzmi: "Ptaszki przed Michałem odleciały, będzie ostry grudzień cały", a imieniny Michała przypadają 29 września.

W czasach celtyckich oraz na terenach dawnych Słowian celebrowano ten dzień z ogromną czcią. Odprawiano rytuały i nazywano ten okres np. „Sabatem Mabon”, „Alban Elfed”, „Dożynkami” lub „Sabatem Jesiennym”. Równonoc jesienna to według dawnych obrzędów święto plonów. Przypominano wtedy sobie o cykliczności pór roku. Zbierano wszelkie owoce leśne, aby udekorować nimi domy i użyć do celów rytualnych dla ochrony osób zamieszkałych w nich.

Trzeba również pamiętać, że w tym okresie jesteśmy narażeni na wszelkie infekcje i choroby, co osłabia nasz organizm. Wtedy też ogarnia nas nostalgia i depresja, dlatego potrzebujemy dużo światła.


Koniecznie przeczytaj

Młodzi, niepełnosprawni i bezrobotni

Polska polityka promowania osób niepełnosprawnych na rynku pracy jest ciągle za mało skuteczna.


Rola sportu w rehabilitacji i akceptacji niepełnosprawności ruchowej

Znane porzekadło głosi: „w zdrowym ciele, zdrowy duch!".


Likwidacja barier architektonicznych

Bariery architektoniczne są zjawiskiem powszechnym dla osób niepełnosprawnych.


Partnerzy Zróbmy To Razem