Zróbmy To Razem
Szkoła językowa Fundacji Shamrock

Przełomowy pojazd dla osób na wózkach inwalidzkichID:205

Seria: Aktualności

17/09/2013, dodała: Patrycja Starosta

By nim sterować wystarczy dmuchnąć - mówi Marcin Skóra, konstruktor urządzenia, absolwent Politechniki Wrocławskiej, który pojazd stworzył w ramach pracy magisterskiej. Wózek jest cały czas dopracowywany, żeby był jak najbardziej intuicyjny i bezawaryjny.

Jak działa pojazd

Impulsem, który zasygnalizuje, że użytkownik chce pojechać, jest dmuchnięcie powietrza w umieszczony w rurce czujnik ciśnienia oraz ruch głowy. Kierunek ruchu i szybkość zależą właśnie od pochylenia głowy osoby sterującej.

- Jeśli odchylimy głowę pod jakimś kątem w lewo lub w prawo, to wózek skręci we wskazaną przez nas stronę. Im bardziej głowa jest pochylona, tym szybciej można jechać - opowiada konstruktor.

Wózek porusza się na czterech kołach, z czego dwa są napędzane osobnymi silnikami. Zakładane na głowę słuchawki i umieszczone na nich elementy pełnią funkcję "modułu sterującego" urządzeniem.

Ile kosztuje to urządzenie?

Marcin Skóra cały czas poszukuje inwestora. Na razie trudno oszacować jaki może być koszt urządzenia. - Sprawdzałem, ile pieniędzy potrzebowałem na wykonanie prototypu. Koszt wykorzystanych części to około 2,5 tysiąca złotych. Jednak wyliczenia te nie obejmują kosztów zatrudnienia pracownika czy wyposażenia warsztatu - podkreśla konstruktor.

Czekamy więc na sponsorów, aby ten wspaniały wynalazek mógł służyć tym, którzy go potrzebują.


Koniecznie przeczytaj

Młodzi, niepełnosprawni i bezrobotni

Polska polityka promowania osób niepełnosprawnych na rynku pracy jest ciągle za mało skuteczna.


Rola sportu w rehabilitacji i akceptacji niepełnosprawności ruchowej

Znane porzekadło głosi: „w zdrowym ciele, zdrowy duch!".


Likwidacja barier architektonicznych

Bariery architektoniczne są zjawiskiem powszechnym dla osób niepełnosprawnych.


Partnerzy Zróbmy To Razem