Zróbmy To Razem
Szkoła językowa Fundacji Shamrock

Roślina roku 2012ID:80

Seria: Aktualności

16/07/2012, dodała: Patrycja Starosta

Alce rosea L. czyli malwa czarna od lat skuteczna w leczeniu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych i kaszlu została rośliną roku.

Pochodzi prawdopodobnie z Półwyspu Bałkańskiego. Jej ciemnie kwiaty zawierają glikozydy, diglikozydy, malwidyny i petunidyny. Związki te powlekają błony śluzowe przewodu po pokarmowego i wywiera działania osłaniające.

Od stuleci pewne zioła mają znaczenie w lecznictwie. Wśród nich wskazać można: ruta zwyczajna, chaber bławatek, biedrzeniec mniejszy. Wiele z nich do dziś należy do podstawowych roślin leczniczych, takie jak: rumianek, stosowana w zaburzeniach trawienia mięta, przeciwdepresyjny dziurawiec, uspokajająca melisa, działająca ściągająco i przeciwpotnie szałwia.

Co roku 15 sierpnia zgodnie z tradycją wici si zioła. Najważniejsze w dawnym lecznictwie zioła zbierano w okresie 24 czerwca do 15 sierpnia i dopiero od momentu poświęcenia można było je stosować dla celów leczniczych.

Do tej pory miano rośliny roku zdobyły: miłorząb japoński, dzika róża, głóg, dziurawiec, rumianek, karczocha, aloes, aronia, czarci pazur, żeń-szeń, melisa, tymianek, męczennica cielista, aspalat prosty, ostropest plamisty i mięta pieprzowa.


Źródło: PAP Nauka

Koniecznie przeczytaj

Młodzi, niepełnosprawni i bezrobotni

Polska polityka promowania osób niepełnosprawnych na rynku pracy jest ciągle za mało skuteczna.


Rola sportu w rehabilitacji i akceptacji niepełnosprawności ruchowej

Znane porzekadło głosi: „w zdrowym ciele, zdrowy duch!".


Likwidacja barier architektonicznych

Bariery architektoniczne są zjawiskiem powszechnym dla osób niepełnosprawnych.


Partnerzy Zróbmy To Razem