Zróbmy To Razem
Szkoła językowa Fundacji Shamrock

Światowy Dzień Książki i Praw AutorskichID:213

Seria: Aktualności

23/04/2014, dodał: Fundacja Shamrock

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To bardzo ważny moment dla międzynarodowej kultury tym bardziej, że czytelnictwo w wielu krajach nie jest zadowalające.

Czy lubimy czytać?

W liczbie godzin spędzanych nad słowem pisanym przodują mieszkańcy Indii – podczas siedmiu dni, zgłębiają oni wszelkiego rodzaju teksty przeciętnie przez 10 godzin i 42 minuty. Jeżeli chodzi o Europę, prym wiodą Czesi. Amerykanie spędzają na lekturze niespełna sześć godzin tygodniowo. Sześć i pół godziny Polaków odpowiada średniej światowej.

Polacy czytają tym rzadziej im są starsi, przy czym najmniej czytają emeryci, co przeczy tezie, że na przeszkodzie czytaniu stoi brak czasu i obowiązki zawodowe. Indii, nie zważając na fakt ich zwycięstwa w rankingu, nie ma sensu naśladować – ankietę przeprowadzono wyłącznie wśród osób umiejących czytać, a kraj ten jest światowym liderem również pod względem liczby dorosłych analfabetów, która sięga tam 287 milionów osób. Najlepszym wzorcem jest Szwecja i Dania. Programy rozwoju czytelnictwa są tam oparte głównie na wspieraniu bibliotek, czyli zapewnienie bezpłatnego dostępu do książki.

Polscy odbiorcy słowa pisanego wyróżniają się na tle innych narodów, ale raczej niechlubnie, gdyż czytają tym rzadziej im są starsi, przy czym najmniej czytają emeryci, co przeczy tezie, że na przeszkodzie czytaniu stoi brak czasu i obowiązki zawodowe. – mówi dr Roman Chymkowski, specjalista od antropologii praktyk lekturowych z Biblioteki Narodowej.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że stara się ze wszystkich sił, by zaszczepić młodym pokoleniom ludziom ciekawość dzieł literackich. Jednak ich też nie ciągnie do książek. Raport na temat stanu czytelnictwa w Polsce przygotowany przez Bibliotekę Narodową pokazuje, że tylko 8% nastolatków czyta codziennie. Kilkunastolatkowie zdecydowanie częściej niż osoby z innych grup wiekowych. Zapoznają się tylko z wybranymi fragmentami książek, bądź porzucają ich lekturę jeszcze przed ostatnią kartką. Co więcej, przygodę z literaturą Polacy kończą zwykle równocześnie z przygodą ze szkołą. Lektura jest dla większości osób wyłącznie przykrym obowiązkiem.

Światowy Dzień Książki – kilka słów historii

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (Międzynarodowy Dzień Książki, Światowy Dzień Książki) – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego[a], a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. W Wielkiej Brytanii i Irlandii Światowy Dzień Książki wyjątkowo obchodzony jest w pierwszy czwartek marca, tak aby święto to wypadało w trakcie semestru szkolnego.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją, w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

Autorka: Patrycja Bogdała


Koniecznie przeczytaj

Młodzi, niepełnosprawni i bezrobotni

Polska polityka promowania osób niepełnosprawnych na rynku pracy jest ciągle za mało skuteczna.


Rola sportu w rehabilitacji i akceptacji niepełnosprawności ruchowej

Znane porzekadło głosi: „w zdrowym ciele, zdrowy duch!".


Likwidacja barier architektonicznych

Bariery architektoniczne są zjawiskiem powszechnym dla osób niepełnosprawnych.


Partnerzy Zróbmy To Razem