Zróbmy To Razem
Szkoła językowa Fundacji Shamrock

Tradycja Tłustego CzwartkuID:211

Seria: Aktualności

27/02/2014, dodał: Fundacja Shamrock

„Powiedział mi Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. To staropolskie przysłowie nawiązuje oczywiście do tradycji Tłustego Czwartku – ulubionego dnia miłośników pączków i faworków. Skąd się wzięła ta tradycja? Czy na całym świecie koniec Karnawału jest obchodzony tak samo?

SKĄD SIĘ WZIĘŁA TA TRADYCJA?

Tłusty Czwartek to święto łakomstwa, zabawy i przyjemności. Tego dnia możemy przestać liczyć kalorie i bez wyrzutów sumienia oddać się przyjemności jedzenia pączków oraz faworków. To słodkie święto obchodzimy w ostatni czwartek Karnawału. Jest to tzw. święto ruchome. Co roku jego data jest inna, ale zawsze jest to czwartek. Nie zawsze jednak koniec karnawału świętowano w tym dniu. W dawnych czasach spotkania i biesiady odbywały się we wtorek, dzień przed Środą Popielcową, ale ze względu na to, że przygotowania wymagały czasu, z czasem święto przeniesiono na czwartek.

Tradycja tłustego czwartku ma swoje korzenie w starożytnym Rzymie. Każdego roku Rzymianie uroczyście żegnali zimę i witali wiosnę. Urządzali huczne biesiady, na których nie mogło zabraknąć suto zastawionych stołów – tłustych, kalorycznych potraw i oczywiście alkoholu. Takie rozpustne biesiadowanie trwało kilka dni.

TAŃCE, HULANKA, SWAWOLA

W polskiej kulturze istnieje wiele legend o tym, jak i dlaczego świętowano Tłusty Czwartek. W Małopolsce dzień ten jest nazywany Combrowym Czwartkiem. Według legendy, pochodzącej z XVII wieku, wostatni czwartek karnawału zmarł wójt Combr, który zakazywał handlować przekupkom na krakowskim rynku. W każdą rocznicę jego śmierci handlujące kramarki urządzały huczną zabawę. Zaczepiały mężczyzn i brały na nich odwet za krzywdę, jaką niegdyś doznawały od wójta Combra, np. ściągając z nich ubranie lub zmuszając do tańca.  Święto to było zarezerwowane główne dla kobiet. Ten jeden dzień w roku mogły one pozwolić sobie na istną "rozpustę", w której tańczyły, śpiewały, a nawet piły. Ten jeden dzień w roku cieszyły się przewagą nad mężczyznami. Mężczyzna stawał obiektem kpin, żartów a także mściwych zabaw.

KONIEC KARNAWAŁU NA ŚWIECIE

Tradycja pożegnania karnawału na słodko istnieje w wielu krajach. Wtorek przed Środą Popielcową to w Wielkiej Brytanii to święto znane jako Mardi Gras (fr. tłusty wtorek) lub "Pancake Tuesday" (z ang. naleśnikowy wtorek). To dzień zabaw, festiwali, parad ulicznych. To także okazja to zjedzenie ogromnych ilości naleśników.

W tym roku Tłusty Czwartek przypada na 27 lutego. Czekają na nas pączki z lukrem, dżemem, konfiturą różaną, czekoladą. Pewien przesąd mówi, że kto nie zje pączka w Tłusty Czwartek, tego czekają w życiu niepowodzenia. Lepiej nie kusić losu. Życzę Wam wszystkiego słodkiego.  

Autorka: Karolina Ferenc


Koniecznie przeczytaj

Młodzi, niepełnosprawni i bezrobotni

Polska polityka promowania osób niepełnosprawnych na rynku pracy jest ciągle za mało skuteczna.


Rola sportu w rehabilitacji i akceptacji niepełnosprawności ruchowej

Znane porzekadło głosi: „w zdrowym ciele, zdrowy duch!".


Likwidacja barier architektonicznych

Bariery architektoniczne są zjawiskiem powszechnym dla osób niepełnosprawnych.


Partnerzy Zróbmy To Razem