Zróbmy To Razem
Szkoła językowa Fundacji Shamrock

Użądliła pszczoła?ID:88

Seria: Aktualności

24/07/2012, dodała: Patrycja Starosta

Jak pozbyć się bezpiecznie pszczelego żądła? Należy je zeskrobywać ze skóry, aby zapobiec przedostaniu się do rany dodatkowej porcji jadu.

Wbrew pozorom pojedyncze, spotkane na łące pszczoły nie są agresywne. Niebezpieczne stają się, gdy znajdziemy się w okolicach ich gniazda. Owady te bronią wtedy swoich zapasów i potomstwa.

W sytuacji zbliżenia pszczoły do głowy człowieka, a tak dzieje się najczęściej, ponieważ atakuje ona najwyżej położony ciemny punkt, należy najlepiej złapać owada w dwa palce i wyrzucić. Jeśli zdarzy się, że zostaniemy użądleni w palec nic groźnego się nie stanie. Jeśli zaś użądli nas w głowę, ból będzie potworny, ponieważ pod skorą znajduje się kość.

Nie taki diabeł straszny

Jak się okazuje dorosła nieuczulona osoba jest w stanie przeżyć nawet pięćset użądleń. Nie wolno jednak chwytać żądła palcami, gdyż wydostaje się wtedy do skóry cala zawartość jadu.

Użądlenie nawet dobre?

Istnieje nawet dział medycyny, który zajmuje się leczeniem użądleniami choroby reumatoidalnej, gośćca stawowego czy różnego rodzaju zmian w kręgosłupie.

Żeby zabezpieczyć się przed potencjalnie niebezpiecznymi użądleniami w okolicach jamy ustnej należy pijąc słodkie napoje korzystać z zamykanych butelek lub pojemników. Podobnie jak słodycz, pszczoły przyciąga fermentacja czyli piwo. Koniecznie sprawdzajmy więc szklanki zanim zaczniemy z nich pić.


Źródło: PAP Nauka

Koniecznie przeczytaj

Młodzi, niepełnosprawni i bezrobotni

Polska polityka promowania osób niepełnosprawnych na rynku pracy jest ciągle za mało skuteczna.


Rola sportu w rehabilitacji i akceptacji niepełnosprawności ruchowej

Znane porzekadło głosi: „w zdrowym ciele, zdrowy duch!".


Likwidacja barier architektonicznych

Bariery architektoniczne są zjawiskiem powszechnym dla osób niepełnosprawnych.


Partnerzy Zróbmy To Razem