Zróbmy To Razem
Szkoła językowa Fundacji Shamrock

Ziarnko do ziarnka i zbierze się miarkaID:82

Seria: Aktualności

17/07/2012, dodała: Patrycja Starosta

Pokarm pokrojony na części syci bardziej- informują naukowcy.

Pożywienie podane w wielu małych kawałkach daje wrażenie większej ilości spożywanego produktu, dzięki czemu wydaje się bardziej sycące i nagradzające dla człowieka. Wyniki przeprowadzonego badania dowodzą, że jednak w diecie warto dzielić posiłek na jak najmniejsze porcje.

Badania przedstawiono na dorocznym spotkaniu Society forthe Study of Ingestive Behavior (SSIB), odbywającym się w dniach 10-14 lipca w Szwajcarii.

Badacze powtórzyli eksperyment 1989 roku przeprowadzony na szczurach. Zwierzęta te zostały wpuszczone do labiryntu w kształcie litery T. Gryzonie wybierały ramię, na którego końcu znajdowało się dużo małych kąsków, niż drugą odnogę z jednym, niepodzielonym smakołykiem o identycznej zawartości kalorii.

Eksperyment przeprowadzono również z udziałem ludzi. Jednym podano obwarzanek w całości innym podzielony na cztery części. Następnie byli zapraszani na większy posiłek i informowano ich, że mogą skonsumować tyle, ile tylko zechcą. Grupa, którą wcześniej częstowano obwarzankiem podzielonym na kawałki spożywała mniej podczas późniejszego posiłku.


Źródło: PAP Nauka

Koniecznie przeczytaj

Młodzi, niepełnosprawni i bezrobotni

Polska polityka promowania osób niepełnosprawnych na rynku pracy jest ciągle za mało skuteczna.


Rola sportu w rehabilitacji i akceptacji niepełnosprawności ruchowej

Znane porzekadło głosi: „w zdrowym ciele, zdrowy duch!".


Likwidacja barier architektonicznych

Bariery architektoniczne są zjawiskiem powszechnym dla osób niepełnosprawnych.


Partnerzy Zróbmy To Razem